A magyar táncművészeti és táncszínházi élet online magazinja.

Csatlakozz hozzánk, és ünnepeljük együtt a Duda Éva Társulat 15 éves fennállását egy különleges, exkluzív Támogatói Gálaesten az Eiffel Műhelyházban, november 30-án! Az est folyamán felidézzük legemlékezetesebb előadásainkat, továbbá új produkciókkal is készülünk neves vendégművészekkel a tánc, a zene és a színház világából.

Dózsa Imre 1941-ben született Budapesten. 1959-ben szerzett balettmuvész diplomát az Állami Balettintézetben, és még ebben az évben debütált a Magyar Állami Operaház színpadán, melynek tagja, majd magántáncosa, 1983-tól pedig balettmestere is lett. 1969-tol öt éven keresztül a Svéd Királyi Balett szólistája, majd 1975-1980 között a berlini Deutsche Oper és a londoni Festival Ballet vendégszólistája volt. Dózsa Imre 1979-ben – még aktív táncosként – az Állami Balettintézet igazgatója lett, ahol közel húsz éven keresztül oktatott és vezette az idoközben foiskolai rangra emelkedo intézményt, aminek 2006-ban rektora, majd professor emeritusa lett. Emellett külföldön is komoly sikereket ért el: balettigazgatója volt a chilei Állami Színháznak, valamint vendég balettmestere volt többek között az Észak Karolinai Muvészeti Egyetemnek és a Svéd Királyi Balettnek.

A Közép-Európa Táncszínház örömmel jelenti be legújabb előadásának bemutatóját, mely a magyar-török kulturális évad keretében, a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg. "Aranyalma – A lélek vörös gyümölcse", amely 2024. október 26-án, 19 órakor kerül színpadra a Bethlen Téri Színházban.

Molnár Ferenc Liliom című művét táncban itthon még nem készítette el senki, a Feledi Project bemutatója most újra látható szeptember 21-én, a magyar dráma napján a Nemzeti Táncszínházban.  Az ősbemutatón Molnár Ferenc unokája, Sárközi Mátyás író is jelen volt Londonból, aki elismerően gratulált Feledi Jánosnak, az előadás koreográfus-rendezőjének és a táncművészeknek. A Feledi Project dramaturgiailag egységes, egész estés darabot varázsol Molnár Ferenc kanonikus drámájából. A hazai közönségnek egyre nehezebb újat mondani Liliomról és Julikáról. Feledi János rendező-koreográfus nem is tűzte ezt célul, összeszokott csapatával egy szürreális tragikomédiát hoz, furcsa és sokszor meglepő mozgáselemekkel, rendkívül gazdag vizuális látványvilággal.

Koprodukciós partnerük, a Pécsi Nemzeti Színház meghívására a Pécsi Egyetemi Borbirtokon tartott hangulatos sajtóeseményen beszélt az új évad programjairól Uhrik Teodóra ügyvezető és Vincze Balázs művészeti vezető, a Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó alapító igazgatója.

Életének 94. évében szombat hajnalban elhunyt Novák Ferenc, közismert nevén Tata, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas koreográfus, rendező, etnográfus, érdemes művész – tudatta a család szombaton az MTI-vel. Novák Ferencet a Magyar Művészeti Akadémia és a Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti.

Ebben a rendhagyó előadásban idős nők mutatják be személyes vágyaikat és a női testről alkotott képüket, melyek fiatalabb korukban még mind tabutémának számítottak. A mű egy 67-82 év közötti, nem táncos nőkből álló együttessel a testen keresztüli érés és öregedés élményét vizsgálja, új – de lehetséges – mozgást kínál a performatív és a közéletben; olyan mozgalom, amely megkérdőjelezi a táncos testről alkotott közös képet és a meglévő társadalmi és politikai felfogásokat.

Idén visszatér a Szigetre a Nagy Utcaszínház egy lenyűgöző francia produkcióval, a világ minden tájáról érkező cirkuszi előadásokat mutat be a Cirque du Sziget, a Sétáló Utcaszínházak keretében kilenc attrakció bukkan majd fel a Sziget minden pontján, de lesz Vándor Vurstli, ArtGarden, élőszobor kiálltás, Színház- és Tánc Sarok és Szecessziós Detox is a Sziget újraformálódott kulturális zónájában, a ArtFusion Field-en.

Mi a ‘tánc’ eredete? Honnan származik ‘koreográfia’ ? Mi a jelentősége egy régi térformának a mai kortárs kontextusban? Rituálé, szertartás, transz, szakráció, végtelenség, tórusz… Kör, karika, lánc, spirál, örvény, körforgás...Bodnár, Csángó, Körcsárdás, Karikázó, Lánctánc… Carole, Branle, Farandole, Zikr, Reigen, Hora, Kolo, Kalamatinos, Syrtos, Serdana… Nanissáanah, An Dro, Dabke, Lawweeh, Khigga, Kochari, Tamzara…A táncosok visszahelyezése egy körbe. Az előadás és az átélés közötti esszencia keresése. Kortárs tisztelgés táncos őseinknek.

Szeptember 9-én a RaM - ArT Színházban Nikolett pályatársai, vagyis kiváló művészek produkcióit sorakoztatjuk fel. Fellépőink között szerepelnek a legismertebb hazai társulatok és művészek közül, többek között a Budapesti Operettszínház, a Duda Éva Társulat, a Duna Művészegyüttes, a Magyar Állami Népi Együttes, a Magyar Táncművészeti Egyetem frissen végzett hallgatói, a Miskolci Balett, a Re-Production Dance Company, a Székesfehérvári Balett Színház, a Tellabor, valamint Békefi Viktória, Dolhai Attila, Feng Ya Ou, Fischl Mónika, Füredi Nikolett, Janza Kata, Laki Péter, Peller Anna, Peller Károly, Serbán Attila, Szendi Szilvi, illetve Szulák Andrea.